História

Všetko sa začalo v roku 1998, kedy vyšla prvá verzia hry Half-Life. Táto hra si okamžite získala neuverite?né množstvo priaznivcov, ktorí nad hraním tejto hry trávili množstvo času. Hra vyžadovala minimálne hardvérové požiadavky, a tak si ju mohol zahrať v podstate každý. Na Half-Life sa doslova nalepili tvorcovia rôznych hracích módov, korí vytvorili mimo iné i Counter-Strike.

CS má v dnešnej dobe už niekoľko verzií, avšak verzia 1.6 je z nich naj hranejšia. Od svojho predchodcu 1.5 sa líši hlavne tým, že zmiznú závažné bugy (chyby), ktoré kazili celkový pocit z hrania. 1.6 už beží pod programom Steam, ktorý automaticky hru updatuje (aktualizuje). Ale už zmienený STEAM nie je zadarmo a aby ste si mohli CS 1.6 zahrať, tak musíte mať originálne CD. Originálne balenie hry Counter-Strike 1.6 obsahuje CD-key, ktorý sa zadá do Steamu a tým sa aktivuje Váš účet. Existuje jeden spôsob, ako túto komerčnú záležitosť obísť a zahrať si CS bez nutnosti platby. Jedná sa o NonSteam, takzvanú pirátsku verziu CS.

Treba podotknúť, že NonSteam má niekoľko zásadných chýb, ktoré Vám môžu znepríjemniť hranie, ako napríklad malé množstvo herných serverov, ktoré naviac často vyžadujú nezávislé AntiCheaty, pričom proti Cheaterom ste na NonSteamu prakticky bezbranný. Slepá munícia a pod. Steam má zďaleka účinnejšie zbrane proti Cheaterom, ako je VAC (Valve Anti-Cheat). Sú účinnejšie hlavne vďaka tomu, že ban sa týka Steam ID, nie IP počítača a zabanovaný hráč sa nedostane na žiadny Steam server. Preto si na Cheatovanie dáva pozor väčšina Cheaterov.

Princíp hry
V hre sú dva tímy, teroristi a policajti. Princíp hry sa mení v závislosti na druhú mapu, ktorú hráte a modifikujete, ktorá je na serveri nainštalovaná. Kolo vždy skončí, keď jeden tím zabije všetkých členov druhého tímu, teroristi ubránia bombu, ktorá vybuchne (u de_ map) alebo policajti zachránia rukojemníkov (u cs_ map). U ďalších máp (fy_, aim_, ak_, awp_ …) zabíjate protihráčov. Na Counter-Strike 1.6 serveroch bývajú často nainštalované rôzne modifikácie, ktoré pridávajú do hry nové možnosti. Najznámejší z nich je DeathMatch, ktorý sa od normálnej hry odlišuje tým, že ihneď po smrti môžete ďalej hrať. Nemusíte teda čakať na koniec kola. Ďalšie veľmi známe módy sú napríklad: Jump (mapy sú určené len na skákanie), Surf (surfovanie - lietanie po mape), GunGame (princíp DeathMatchu s tým, že postupne s vyšším počtom Vašich fragou získavate lepšie zbrane). To je asi všetko...