Zaujímavosti

CS - Teroristi držia rukojemníkov a policajti ich musia oslobodiť
DE - Teroristi majú za úlohu položiť bombu na určené miesto a zničiť tak cieľ, zatiaľ čo policajti sa snažia toto miesto ochrániť, prípadne zneškodniť bombu
AS - Policajti chránia VIP hráča pred zabitím
FY - Cieľom je zlikvidovať všetkých hráčov druhého tímu; v mapách sa nedá položiť bomba ani inak vyhrať (Fight Yard)
AWP - Mapa na \\"odstreľovacie pušky\\" kde sú len tieto zbrane; väčšinou sú to dlhé mapy s množstvom prekážok
AIM - Mapa na aim (mierenie) kde je cieľom čo najpresnejšie mieriť
KZ - Mapa určená na skákanie na čas
BKZ - Skákanie na čas pomocou bunny hopu
KA - Prístupný iba nôž
HE - Prístupný iba granát
TR - Tréningová mapa
JAIL - Policajti (bachári) strážia teroristov (väzňov) vo väzení
HNS - Mapa z zlikvidovanie protivníkov skákaním po rebríkoch
DEATHRUN - Mapa, na ktorej sa teroristi snažia zlikvidovať policajtov pomocou pastí

Hoci samotný Counter-strike je modifikácia (mód), vznikla okolo nej komunita ľudí, ktorí píšu skripty a tvoria módy. Niektoré modifikácie napríklad pridávajú botov alebo umožňujú serverovým administrátorom flexibilnejšiu a efektívnejšiu kontrolu nad serverom. Veľmi populárne administrátorské skripty sú Metamod, AMX Mod, AMX Mod X.

Niektoré módy CS kompletne menia pravidlá hry; medzi najznámejšie patria:

Gun Game - Hráči začínajú so základnou pištoľou a musia zabíjať ostatných pre získanie lepších zbraní. V prípade, že bude hráč zabitý nožom, tak stráca svoju súčasnú zbraň a klesá o jednu úroveň (level) nižšie.
Zombie - jeden tím pozostáva zo zombie, ktorí musia rozšíriť infekciu zabíjaním členov druhého tímu.
SuperHero a Warcraft III - Pridávajú do CS skúsenosti (experience systém), ktoré hráč získava za zabíjanie ostatných hráčov. Na každej vyššej úrovni si môže hráč vybrať napríklad nového hrdinu, ktorý má určitú špeciálnu vlastnosť.
Star wars - hráči dostanú miesto nožov svetelný meč, majú špeciálne vlastnosti podľa vybranej Star wars postavy, získavajú vojenské hodnosti a cieľom hry je získať vlajku súpera.
Surf - Cieľom je presurfovať celú mapu za pomoci šikmých plôch.
Deathmatch - asi najpopulárnejší z módov; zbrane sa nekupujú, je možné vybrať akúkoľvek. Po zabití sa hráč opäť „narodí“ na náhodnom mieste na mape a hneď pokračuje v hre.
Paintball - Hráči dostanú paintballovú zbraň a snažia sa trafiť súperov. Výhoda je v tom, že guli?ky majú určitú dobu letu, to znamená, že aj po smrti sa môže stať, že guľka ešte trafí súpera.
Hide N Seek - Nový typ módu; jeden tím má zbraň a hľadá súperov, ktorí majú len nôž a musia sa schovať kým neskončí kolo. Potom sa úlohy vymenia.
Soccerjam - podstata hry je streliť súperovi gól. Hráč získava skúsenostne body, ktoré vyu?íva na zvýšenie rýchlosti, zlepšenie streľby a pod. Nad oboma bránami je Votrelec, ktorý bráni dorážaniu lopty do brány.
Deathrun - typ módu, pri ktorom majú hráči zabiť teroristu do skončenia časového limitu kola. Terorista býva náhodne zvolený. Hráči musia prekonávať prekážky, ktoré sú už v mape určené, alebo tie, ktoré im kladie terorista. Terorista kladie prekážky rôznymi tlačítkám.

Cheaty
Counter-strike bol už od svojho vydania terčom pre takzvaných Cheaterov (z anglického \\"Cheat\\" - podvádzať). Typické Cheaty sú:

MultiHack - obsahuje všetky nižšie uvedené Cheaty. Najznámejšie Multicheaty sú BaDBoy alebo Q10r Look.
Wallhack (WH) - umožňuje hráčovi vidieť cez steny.
Speedhack (SH) - dáva hráčovi niekoľkonásobne väčšiu rýchlosť. No recoil - odstraňuje fyziku zbrane, čo hráčovi umožňuje strieľať pozdĺž osi x bez spätného nárazu.
No spread - odstraňuje fyziku zbrane, čo hráčovi umožňuje strieľať pozdĺž osi y bez spätného nárazu.
AimBot (ACool - automaticky zameriava nepriateľov a strieľa.
ESP - ukazuje informácie o nepriateľovi (meno, počet životov, vzdialenosť), taktiž informácie o zbraniach ležiacich na mape.
Barrel hack - umožňuje vidieť, kde sa pozerá nepriateľ.
Anti-flash a Anti-smoke - odstraňujú efekty spôsobené flashbangom a dymovým granátom.
Teleport - umožňuje hráčovi ľubovolné premiestňovanie po mape.

Triky a chyby na mapách
Tieto činnosti uľahčia hru a obyčajne nie sú zakázané (na rozdiel od cheatov).

Begrip jump - Jednoduchý trik, spočívajúci v tom, že hráč si na koliesko myši nastaví funkciu \\"duck\\" (prikrčenie), ktorá je v základnej konfigurácii na klávese Ctrl. Vytvorí tým pohyb, ktorý nie je počuť ani pri normálnom behu. Hráč tým získava výhodu, že súperi ho nebudú počuť a nemusí pritom používať funkciu Walk (klávesa Shift).
Bunny Hop (bhop) [1] - Tento trik je nutné sa naučiť. Bunny hop využíva chybu Enginu hry a umožňuje v podstate zrýchlený skákavý pohyb. Edge bug - V skratke je to chyba, ktorá nespôsobí žiadne zranenia len keď dopadnete na hranu nejakého predmetu (napr. krabice). Na rozdiel od Jump bugu je výhodnejší pád z väčšej výšky, aby sa hráč mohol dôkladne nasmerovať presne na hranu predmetu.
Jump bug [2] - Výsledkom je pád z veľkej výšky bez zranení a nutnosti padnúť na hranu. Tento bug vyžaduje stabilné FPS. Pravdepodobnosť úspešnosti sa znižuje s rastúcou výškou, čo je presný opak edge bugu.
Bugy v mapách - Je ich obrovské množstvo, sú pri ClanWaroch a v oficiálnych súťažiach zakázané. Jedná sa najmä o chodenie po textúrach mapy, hádzanie granátu, ktorý sa po určitom čase sám \\"vystrelí\\" a podobne. Väčšinou vyžaduje spoluprácu iného hráča. Najznámejší takýto bug je v mape cs_assault.
Long jump alebo multi-strafe jump - Je technika skoku v CS používaná na prekonanie extrémnych vzdialeností. Skoky takýchto dĺžok sa v KZ mapách vyskytujú veľmi zriedka, napriek tomu znalosť tejto techniky výrazne znižuje pravdepodobnosť pádu pri konvenčnejších skokoch.